2015. június 12., péntek

Foltoskodás

Tegnap Mészáros Terike volt kelenfoltos csoporttársam érdi kiállitás megnyitóján voltunk. Terike műveit mindig bemutatta és mi csak ámultunk, a precizitásán, az anyagválasztásán. Sok mindent mutatott, amiből tanulhattunk is. Most egy nagy teremben összegyűjtve látthattuk a műveit és elámultunk a sok szép quilt láttán. Az utóbbi időben kézzel kezdett el varrni és igy a fő helyre tette a két kedvencét a Dear Jean képét és a Japán kavicsokat. A megnyitót a Művelődési ház vezetője tartotta, majd egy ismerős szavalt és ketten gordonkáztak ill. hegedültek. A legnagyobb meglepetés az volt, mikor egy kórus elénekelte a Foltvarrók himnuszát. Ezt a dalt az ismert ének "Ha én rózsa volnék..." dallamára Márta néni (Hamari Imréné) irta még korábban egy találkozóra. Mindig nagy sikere van különösen a nem foltvarrók körében. A foltvarrók pedig kifejezetten szeretik.
Ez az első nagyobb képe amit még a diósdi csoportban tanult. Ma is ebbe a csoportba jár.
Ez az un. kétoldalas technika, amit sokan megtanulunk tőle. Ugyan sokan ismerték, de ilyen mesterien és nagyban Terike készitette.
Ezek a levelek igen precizen vannak megvarrva és az anyagok összeállitása is kiváló.
A macskás kép egy köynből van, de én pl. nem tudtam volna igy megvarrni!
Végül itt vannak a kézi varrásúak. A Dear Jean az eredeti nagy teritőnek csak egy részlete. A japán kavicsok fekete alapon, nagyon szép japán anyagokból applikációval készültek. Nekem ezek tetszettek a legjobban. 
Sajnos a fényképezés azért volt nehéz, mivel a képek nagyok voltak és a sok látogatótól nehéz volt képet késziteni.
Mi a férjemmel autóval mentünk, előtte megnéztük a honlapon a térképet, ezt elvittük magunkkal. Az történt mint már sokszor kis városokban, sehol egy utca kiirást sem találtunk. Átutaztuk Érdet keresztbe hosszába többeket megkérdeztünk merre van a Müvelődési Ház. Kb. olyan válaszokat kaptunk, hogy arra mennek aztán ott jobbra és ott van. Ill. megmondták, hogy itt forduljunk jobbra, majd balra. Mentünk is, de a balra fordulásnál vettük észre, hogy behajtani tilos. Késöbb megtudtuk, hogy a fém utcatáblákat lelopják, a műanyag táblákat megrongálják. Én ezeknek a rongálóknak csak azt kivánom, hogy este esős időben ő is keresen egy utcanevet. Ez a megjegyzésem nem tartozik a kiállitás szép élményéhez, de muszály voltam leirni.

2015. június 1., hétfő

Foltoskodás

Lucy Boston különféle méretekben.
Tihanyban vettem 1,5"-es nagyságú sablont. Természetesen ki kellett próbálnom. Az első benyomások? Nagyon jó volt látni az anyagot az átlátszó sablon alatt. Mivel a varrásráhagyás is átlátszó volt, egyszerübbnek tünt a minta keresés. Hogy mégse a minta szerint szabtam ki a középső négy elemet, ez azért van, mivel az anyagom kevés volt. Viszont a csikokat, amiből kivágtam az elemet, körkéssel egyszerüen lehetett vágni.
Ami nem tetszett, az az, hogy a varrásráhagyás 0,7 cm. Én az 1"-es sablonomnál 0,8cm (sőt 0,9) varrásráhagyást hagytam. Úgy oldottam meg, hogy csipesszel fogtam a papir sablonhoz. Kicsit gondban voltam mikor két elemet kellett összevarrni, mivel az egyenes oldalakon -hiába voltak öltések rajta- a keskeny szélesség el-elcsúszott. Nem tudom varrógéppel hogy lehet varrni? A legtöbb varrógépen 0,75 cm a varrásszélesség. Ezért mielőtt varrnánk, be kell rajzolni a sablont. Ha egy eredeti teritőt szeretnénk varrni, akkor egy ilyen blokk szélére azaz körbe fehér blokkokat kell varrni. Ekkor középről kiszedjük a papirokat és a szélső sorba tesszük őket. Amelyek a szélső sorban vannak, azokat pedig a fehér elemekbe. Igy a papir sablonokat fel lehet többször használni. Vigyázni kell arra, hogy a nagy ságok ne formátlanodjanak!
Sajnos nem volt sima felületem, ezért kicsit csálé a nagy blokk. Mindenesetre a méretek közötti különbségek érzékelhetők. 1/2", 1", 1,5" nagyságúak.
Itt látszódnak a varrásráhagyások méretei. A legkisebbnél direkt hagytam ilyen nagy varrásráhagyást (azaz csak annyit mint a középsőnél) hogy szebben kifeküdjön. 
A nagy blokkot egy táskába dolgozom be, ahhoz nem lenne türelmem, hogy kézzel ekkora naygságól bármit csináljak. Az eredeti Lucy 1" igy tartom magam ehhez. 
Végül a vasalómról csak annyit, hogy többszörösen kigőzőltem, a vasalóalátétről lekapartam az odaragadt részt. Persze lehet még látni. A vasalót pedig csakis ruhán keresztül használom, mivel még sokáig kell várni, hogy kijöjjenek a belekerült részek. Mindenesetre megtanultam a vasaló tisztitás módját!